Siarczan magnezu i jego optymalne stosowanie
Ogólnie wiadomo, że siarczan magnezu to nawóz uniwersalny i optymalny pod każdym względem. Inaczej rzecz ujmując, siarczan magnezu może być stosowany praktycznie w przypadku wszystkich roślin, zarówno siewnych, jak i bulwowych, zarówno w rolnictwie, jak i ogrodnictwie. Analizując tę kwestię, warto zwrócić uwagę na działanie i skład tego nawozu.
Ogólnie rzecz ujmując jest to połączenie siarki i magnezu, czyli pierwiastków niezbędnych do prawidłowego rozwoju wszystkich roślin. Siarczan magnezu wspomaga glebę, powodując jej żyzność i spulchnienie, a co ważniejsze, może on być stosowany w zakresie każdej gleby, zarówno słabej, jak i bardziej użyźnionej. Wielu rolników decyduje się na używanie siarczanu magnezu jeszcze przed zasiewem, mieszając granulki z ziemią i w tej postaci rozsiewając po polu. Rozwiązanie to na pozór śmieszne, w rzeczywistości przynosi wiele korzystnych rozwiązań, tym bardziej, jeśli jest ono stosowane krótko przed przewidywanymi opadami deszczu.
Fakt ten wynika przede wszystkim z tego, że siarczan magnezu to nawóz rozpuszczalny w wodzie. Inaczej rzecz ujmując, jeśli po rozsianiu nawozu spadnie deszcz, działanie konkretnych pierwiastków automatycznie się optymalizuje, dzięki czemu efekty są widoczne w znacznie krótszym czasie. Co prawda rozsianie tego nawozu w momencie, gdy nic nie wskazuje na opady także przynosi pożądane efekty, pomocna okazuje się w tej kwestii naturalna wilgoć gleby, nie mniej jednak okres działania i optymalizacji poszczególnych pierwiastków jest odpowiednio dłuższy. Warto dodać, że siarczan magnezu to doskonały nawóz odżywczy w przypadku gleby ubogiej w siarkę i magnez, w tej sytuacji ilość używanego do nawożenia siarczanu magnezu może być znacznie większa aniżeli w przypadku standardowych działań rolniczych.